INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Jakub Grzymała  

 
 
1 poł. XV w. - 2 poł. XV w.
Biogram został opublikowany w latach 1960-1961 w IX tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Grzymała Jakub (poł. XV w.) inkwizytor, dominikanin, bakałarz teologii Uniw. Krak. Wg. wszelkiego prawdopodobieństwa identyczny z występującym we współczesnych zapiskach Jakubem z Dzierżanowa. Pochodziłby w takim razie z mazowieckiej, szlacheckiej rodziny Grzymałów z Dzierżanowa. On to też zapewne zapisał się w r. 1442 jako Jakub syn Jakuba z Dzierżanowa na Uniw. Krak., by w r. 1447 uzyskać, już jako dominikanin, magisterium w zakresie artium. Kapituła prowincjonalna dominikanów polskich wysłała G-ę w r. 1450 na studia do Paryża. Kapituła z r. 1458 skierowała go, już jako bakałarza i przeora płockiego, na wykładanie sentencji «pro forma et gradu magisterii», w zakonnym studium generalnym w Krakowie. Tenże G., bakałarz teologii, był na kapitule łęczyckiej w r. 1461 pierwszym z czterech wybranych tam definitorów, co świadczy o jego poważnym stanowisku w prowincji. G. ustanowiony został przez prowincjała inkwizytorem na diecezje gnieźnieńską, płocką i chełmińską. Wedle Bzowskiego (początek XVII w.), przechowywano w konwencie krakowskim akta jego działalności inkwizytorskiej.

Jakub z Dzierżanowa występuje dwukrotnie w dokumentach z początku 1454 r. 1 II król wystawił dokument na jego ręce jako inkwizytora na obszarze diecezji gnieźnieńskiej, włocławskiej, poznańskiej i płockiej; G. został tam nazwany bakałarzem teologii z konwentu krakowskiego. Natomiast w kopiariuszu dominikanów płockich znajdujemy w dokumencie z 18 II 1454 r. Jakuba z Dzierżanowa, profesora teologii i przeora w klasztorze płockim Św. Dominika; magister Jakub bez dalszych dodatków występuje także jako przeor płocki 7 IV 1462 r. Mimo pewnych sprzeczności wiele wskazuje na to, iż chodzi tu zawsze o tę samą osobę Jakuba Grzymały, łączącą zapewne różne funkcje zakonne ze stanowiskiem przeora płockiego. Wedle rękopiśmiennej historii dominikanów pol. W. Teleżyńskiego z końca w. XVIII, autor w oparciu o jakieś rękopisy płockie datuje śmierć Jakuba z Dzierżanowa na r. 1454.

 

Boniecki; – Barącz S., Rys dziejów Zakonu Kaznodziejskiego w Polsce, Lw. 1861 I 202; Fijałek J., Studia do dziejów Uniw. Krak., „Rozpr. AU Wydz. Filol.” R. 29: 1899 s. 117; – Album stud. Univ. Crac., I 102; Bzowski A., Propago, Venetiis 1606 s. 70; Knigi polskoj kor. metr., W. 1914 I 179; Statuta Theologicae Facultatis Studii Crac., „Arch. do Dziej. Liter.” T. 1: 1878 s. 87; Statuta nec non liber promotionum, s. 38; – B. Kór.: rkp. 93 IF 93, r. 1436 s. 282 (Teleżyński W., De rebus); – Arch. Dominikanów w Kr.: Kopiariusz dominikanów płockich z pocz. XVII w., Akta kapituł prowincjonalnych zakonu dominikańskiego w Polsce z l. 1450, 1458, 1461, przygotowane do wydania przez o. Fabiana Madurę O. P.

Jerzy Kłoczowski

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.